01.03.2021, Pirmdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
17, pašlaik vēro: 16.

» SākumlapaSenioru ekskursija uz Talsiem un Valdemārpili

         Vasaras pilnbriedā, kad vasara smaržo pēc liepām un saules ceļš vēl pietiekami garš, lai dotos pretī nezināmajam, šoreiz līdz Valdemārpilij (senākais nosaukums - Sasmakai), Pārgaujas novada seniori devās ekskursijā.

         Ap brokastlaiku ieradāmies Lībagu pagasta „Jāņkalnos”, sētā ar neskarto dabu. Tur mūs sagaidīja saimniece tērpusies tautas tērpā, skandējot tautas dainas un rībinot pašu gatavotās bungas. Pēc kopīgi nodziedātas tautas dziesmas devāmies kalnā, kur goda vieta ierādīta ugunskuram. Vieta izpušķota ar ziediem, zaļumiem. Kalna visaugstākajā vietā novietota no koka izgatavota liela izmēra latvju zīme - Jumis. Kopīgi izdzīvojām un izdziedājām saulgriežu rituālu no saulrieta līdz saullēktam. Pļaviņā izvietotas dažādas latvju rakstu zīmes, gatavotas no koka, kur katrai zīmei savs skaidrojums. Aplokā ganījās poniji un aitiņas. „Jāņkalnos” pašiem savas naktsvijoļu pļavas, tiesa gan, mūsu ciemošanās laikā vijoles bija noziedējušas. Liepas pilnziedā reibināja ar saldi medaino smaržu, un kur vēl daudzie saldo ķiršu koki, kuri aicināt aicināja “nāc un veldzējies ar dabas dotu dāvanu!” Aicinājumu pieņēmām un cienājāmies ar saldajiem augļiem uz nebēdu! Sētvidū kurējās ugunskurs, lielā katlā vārījās zāļu tēja, un, tā kā bija brokastlaiks, mēs cienājāmies ar mājas mātes sarūpēto cienastu.

       

 

 
      Tālāk devāmies uz Valdemārpili, kur ekskursijas dalībniece - Helēna Lūsiņa ļoti uzmanīgi sekoja līdz stāstītajam un dalās savos iespaidos: „Valdemārpilī mūs sagaidīja Igurds Baņķis- skolotājs, meistars, Talsu Amatnieku biedrības atjaunotājs un vadītājs, Latvijas patriots ar saviem darbiem, pārliecību un uzskatiem. Viņam pieder meistardarbnīca “Zeļļi”, kura iekārtota kādreizējā Baltijas Tranzītbankai piederošajā ēkā. Tai 1928. gadā pamatakmeni licis prezidents Gustavs Zemgals. Vienā telpā iekārtota Krišjāņa Valdemāra piemiņas zāle. Cilvēks, kurš 1864. gadā nodibināja pirmo jūrskolu Ainažos, ir dzimis toreizējā Ārlavas pagastā un 1840. gadā strādājis par skolotāju Sasmakā (tagad Valdemārpils). Pie Valdemārpils baznīcas uzstādīts piemineklis Krišjānim Valdemāram.

        Meistardarbnīcā „Zeļļi” top mēbeles un dažādi koka izstrādājumi pēc pasūtījuma, bet galvenais, ka šeit prasmes mēbeļu galdniecībā, koktēlniecībā apgūst jaunieši, kuri lielākā daļa nav gribējuši mācīties un tāpēc nav varējuši noturēties vispārizglītojošā skolā. Skolotājs un meistars Igurds dara svētīgu darbu, palīdzēdams viņiem iegūt profesiju, atgūt dzīves jēgu un atrast vietu darba cilvēku vidū. Beidzot šīs meistardarbnīcas programmu, jaunieši saņem zeļļa diploma un var patstāvīgi strādāt.

        Netālu no Valdemārpilī atrodas zemnieku sēta „Kauliņi”, kur saimnieko Igurds Baņķis. Šī sēta vairākkārt godalgota kā Talsu novada viena no sakoptākajām sētām. Piecu hektāru platībā iekārtots zālājs un apstādījumi, acis priecē visdažādāko sugu puķes, dekoratīvie krūmi un koki. Šeit atrodas Latvijā pirmais privātais mazbānītis. Dzelzceļa garums 900 m, projektu izstrādājis mājas saimnieks, bet darbs veikts kopā ar audzēkņiem.

     Igurda aizraušanās ir ļoti daudzpusīga - viņš ir gan rokeris, gan aizraujas ar piļu un baznīcu zīmēšanu. No koka darinātie meistardarbi rotā mājas, baznīcas un skolas Latvijā un ārvalstīs. Mājas pagalmā apskatāma mazgabarīta motora droška. Igurds Baņķis dara visu, lai vietējos jauniešos ieaudzinātu darba mīlestību, atbildību un interesi par mūsu Latvijas nākotni.”

 

          Mums piedāvāja braucienu ar mazbānīti un, lai viss būtu pa “īstam”, Igurds izsniedza pasažieriem braukšanas biļetes, pats uzģērba lokomotīves vadītāja formas tērpu, pasažieri sasēdās vagonos, tad atskanēja dobjais lokomotīves zvans un bānītis uzņēma gaitu sliežu ceļā. “Ūdensrožu” pieturā notika braukšanas biļešu kontrole un ceļojums turpinājās līdz Ārlavas stacijai. Pāri Ārlavas pļavām atskanēja sen dziedāta dziesma: “No Rīgas iet vilciens uz Valku, uz perona stāvu es viens, tur redzu es meiteni daiļu…” Protams, mūžam dziedošās māsas Rasma un Jūsma, kuras bērnu dienās centās pārdziedāt Rankas pakalnus, turēja vadošo noti! Pasažieru vidū valdīja jautrība un smiekli.

        Netālu no Valdemārpils Laumu dabas parka kafejnīcā ieturējām pusdienu maltīti un gides pavadībā devāmies pa “Bišu taku”, nepilna kilometra garumā. Uzzinājām daudz interesanta par bitītes dzīvi un nemitīgo darbošanos. Tālāk devāmies uz Lībagu pagasta “Laucieni”. Ekskursijas dalībniece Ausma Antonišķe stāsta: “un tad mūsu autobuss tuvojās skaistai, baltai baznīcai par kuru Imants Lancmanis teicis tā, ka Nurmes baznīca ir brīnišķīgi skaista, un Latvijā ir skaisti dievnami, bet šis šķiet viens no jaukākajiem”. Baznīca pārsteidza ar kokgriezumiem, gleznām, visu šo brīnišķīgo ansambli, kuru darinājuši tēvs un dēls Sēfrensi (viņu darbi arī Kuldīgas, Liepājas, Lestenes baznīcās). Nurmes baznīcu iesvētīja 1594. gadā, un divus zvanus dāvinājis barons Jurgens. Baznīcā joprojām turpinās altāra skulptūru atjaunošanas darbi. Skulptūru ir daudz, blakus gleznai “Golgata” atrodas Jāņa Kristītāja un Ārona skulptūras. Apskatot tuvāk šo ļoti skaisto altāri, var atrast daudzus Vecās un Jaunās derības tēlu. Gar baznīcas sienām izvietotas visu luteriskās baznīcas arhibīskapu fotogrāfijas, arī Jāņa Vanaga, kurš 1994. gadā vadīja svinīgo dievkalpojumu, atzīmējot Nurmes baznīcas iesvētes 400. gadadienu. Draudze, mācītāja V. Podziņa un bīskapa P. Brūvera un atbalstītāju spēkiem rūpējas, lai saglabātu senču radīto pieminekli un svētvietu”.

         Apmeklējām dienliliju dārzu Laucienes pagasta “Mierkalnos”. Lielākā kolekcija Baltijā - apskatāmas 970 šķirnes. Nākamajā vasarā arī mūsu novada daiļdārzos ziedēs šeit iegādātās dienlilijas.

       Ir interesanti tikties ar dažādiem cilvēkiem - tas bagātina un pilnveido, dod spēku jaunam rudens darbu cēlienam! Paldies ekskursijas dalībniekiem par jauko ceļojumu!

Galeriju skatīt šeit!


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv