21.04.2021, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
689, pašlaik vēro: 22.

» SākumlapaKūduma skolas salidojums

Sveiciens visiem, kas kādreiz bijuši saistīti ar Kūduma skolu!

Klāt ir gads, kad atkal varēsim satikties muižas parkā un vaicāt viens otram: „Vai atceries?...”

2016. gada 2. jūlijā plkst. 17:00 ar Pārgaujas novada domes un tās priekšsēdētāja, skolas absolventa Hardija Venta un Ungurmuižas laipnās pārvaldnieces Ievas Malcenieces atbalstu notiks Kūduma septiņgadīgās, vēlāk astoņgadīgās skolas bijušo skolotāju, darbinieku un audzēkņu salidojums.

1732. gadā celtajā fon Kampenhauzenu dzimtas muižā, kas pārcietusi Pirmo un Otro pasaules karus, sagaidīja padomju varas laiku, laimīgas sakritības dēļ nolēma ierīkot skolu.  Ēka tika pārbūvēta un pielāgota skolas vajadzībām pakāpeniski. 1952. gada rudenī tajā darbojās divas klases, vēlāk tika izmantota visa ēka. Bērni, kuru vecāki vēl vaigā bija redzējuši pēdējo muižas īpašnieci Liliju fon Kampenhauzenu, tagad sēdēja skolas solos, kas izvietoti barona un baroneses guļamistabās, kabinetā, ēdamistabā vai virtuvē. Tā noteikti bija interesanta sajūta. Katram, kurš bija gatavs sevī ielaist muižas laikos valdījušo piētisma elpu, skolas telpas uzvēdīja nopienas svētuma jūtas. Kas lai pasaka, vai tieši muižas cēlāja Baltazara fon Kampenhauzena pozitīvā un patiesā attieksme pret izglītību arī zemnieku bērniem bija tā, kas pasargāja šodien Baltijā unikālo baroka pērli Ungurmuižu no izpostīšanas un lika te ilgi virmot zinību garam.

Trīsdesmit sešus gadus muižas centrālās ozolkoka kāpnes deldēja zinātkāru, spriganu bērnu kājas. Trīsdesmit sešus gadus uz palaidņiem bargi nolūkojās grenadieri pie barona istabas durvīm. Skola muižas dzīvojamā ēkā darbojās no 1952. līdz 1988. gadam. Muižas pārvaldnieka – muižkunga mājā sākotnēji bija klases, vēlāk skolas internāts.  Muižas vecajā skolā – zēnu darbmācība un skolas ēdnīca. Skola savā pastāvēšanas laikā piedzīvoja visas iespējamās pārmaiņas. No apvienotām klasēm līdz kabinetu sistēmai, no sausām āra tualetēm līdz iespējami modernām labierīcībām. Parks kalpoja gan sporta stundām, gan darbaudzināšanai, jo lapu grābšana un putnu būrīšu gatavošana bija pašsaprotamas lietas. Skola piedzīvoja trīsdesmit piecus izlaidumus, kuru devums ir pieci simti skolas beidzēju. Caurmēra klases lielums ir divpadsmit trīspadsmit skolēnu, bet mazākā klase – astoņi skolēni – beiguši 1965. gadā, lielākā klase ar divdesmit diviem absolventiem – 1980. gadā.  Skolu vadījuši seši direktori, no kuriem Jānis Dālmanis visilgāk – piecpadsmit gadus.


1984.* gada izlaiduma foto. Svinīgo daļu toreiz vadīja Mirdza Martinsone un Mārtiņš Vērdiņš. Šāds
gadījums bija vienīgais skolas vēsturē.

2. jūlijā muižā atgriezīsies skolas gars, būs iespējams apskatīt vecās fotogrāfijas, satikt klasesbiedrus un skolotājus, izjust parka nezūdošo burvību un atstāt vēsturei kādu atmiņu stāstu. Ja lasi šo ziņu, tad padod to tālāk saviem skolas un klases biedriem! Ja esi gatavs ar sirdi un dvēseli atkal izjust skolas laiku, varat kopā ar vecajiem klasesbiedriem sagatavot priekšnesumu un pieteikt savu dalību koncertā. Varbūt pats kautrējies, bet ir ideja, kuru vēlies redzēt realizētu. Abos gadījumos, kā arī apstiprinot vēlmi ierasties uz pasākumu, zvani Antrai Priedītei (Kaņepei) pa tālruni 26321670.

Antra Priedīte,
Kūduma astoņgadīgās skolas absolvente

*Pārgaujas novada pašvaldības informatīvajā izdevumā "Pārgaujas Novada Vēstis" marta numurā pie šīs fotogrāfijas bija norādīts cits gads. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv