27.11.2020, Piektdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldības īpašumu komisija rīko atkārtotu (trešo) izsoli ar augšupejošu soli nekustamā īpašuma „Rozulas skola” pārdošanai
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
183, pašlaik vēro: 11.

» SākumlapaDAP aicina vērot lašveidīgo zivju nārstu upēs
FOTO: Dabas aizsardzības pārvalde

Lai arī vēlāk nekā citus gadus, sācies lašveidīgo zivju nārsts Latvijas upēs. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina ikvienu interesentu doties dabā un vērot šo samērā unikālo parādību. Tādējādi kopīgiem spēkiem varam iztraucēt kādu malu zvejnieku. 

Laši pieder pie ceļotājzivīm - tie nārsto upēs, bet pieaugušie dzīvo jūrā, līdz nobriest ceļošanai atpakaļ uz nārsta upi. Baltijas laši jūras dzīves laikā migrē tikai Baltijas jūras robežās. Pārgaujas novads ir bagāts ar lašveidīgo zivju nārsta vietām. Mūsu novadā tās ir Gaujā, Braslā, Strīķupē, kuras ir starp nozīmīgākajām nārsta vietām nacionālā kontekstā.

Starp citām nozīmīgākajām lašveidīgo nārsta vietu upēm pieder arī Venta, Salaca, Irbe, Amata, Rauna. Daudzi laši un taimiņi ik gadu migrē šajā virzienā, lai veiktu svarīgāko savas dzīves uzdevumu – radītu pēcnācējus. No viena lašu pāra pēc gadiem upē atgriežas aptuveni no 40 līdz 60 jaunu lašu. Tāpēc Pārgaujas novada pašvaldība aicina saudzēt šīs vietas un ievērot liegumu nozvejai.

DAP arī atgādina, ka šajās nedēļās vides inspektori strādā pastiprinātā režīmā un dodas arī dienas un nakts reidos, lai sargātu aizsargājamo zivju populāciju. Cīņā ar maluzvejniekiem šobrīd tiek izmantotas arī ar citas, mūsdienīgas iekārtas, kas ļauj novērot darbības upju tuvumā arī nakts tumšajā laikā. Lai zivju resursu uzraudzība un kontrole visā Latvijā tiktu veikta nepārtraukti, lūgums vietējiem iedzīvotājiem, dodoties pastaigās un pārgājienos dabā, būt apzinīgiem un ziņot par aizdomīgiem gadījumiem un iespējamo malu zvejniecību valsts vides inspektoriem.
 
Dabiski nārstojošo lašu un taimiņu nārsts notiks līdz novembra beigām un, iespējams, vietām var arī ieilgt. Šajā laikā aizliegta šo zivju ieguve. Zivju resursiem nodarītā zaudējuma apmērs par vienu nelikumīgi noķertu lasi ir 715 eiro, kas tiek piemērots papildus sodam par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu.   
 
Lašveidīgo nārsts upēs šogad sācies ievērojami vēlāk nekā citus gadus, jo ilgstoši ūdenstilpnēs bija zems ūdens līmenis, savukārt gaisa temperatūra bija salīdzinoši augsta.


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv