01.12.2020, Otrdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldības īpašumu komisija rīko atkārtotu (trešo) izsoli ar augšupejošu soli nekustamā īpašuma „Rozulas skola” pārdošanai
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
577, pašlaik vēro: 28.

» SākumlapaDzīve kā spēle, dzīve kā rotaļa

Šāds moto raksturo sabiedrību Urugvajā, par ko Raiskuma pagasta pārvaldes zālē vietējo interesentu grupai stāstīja Ilze Palmbaha, Latvijas Republikas grāmatvežu asociācijas viceprezidente. Savā dzimšanas dienā viņa devās komandējumā pāri okeānam ar pārsēšanos divās lidostās uz tālo Dienvidameriku, lai piedalītos starptautiskā konferencē par profesionālām tēmām. Montevideo pārsteidza vasara ar + 26 grādu karstumu, ko tīkami veldzēja tuvais Atlantijas okeāns.

Ilze uzsvēra, ka brauciens lielāko guvumu dod vērojumi, saskarsme, jaunas atziņas. „Kaut neprotu spāņu valodu, iepazīšanās ar cittautu pārstāvjiem, sadarbība ritēja viegli, plūda gaišums, labestība. Līdztekus lietišķībai valdīja humors, raisījās smiekli. Darbs notika kā spēle un turpinājās kā rotaļa.”

Urugvaja neatkarību ieguvusi 1825. gadā pēc atbrīvošanās no koloniālā režīma. Galvaspilsētā dzīvo vairāk kā puse valsts iedzīvotāju. Tauta ļoti ciena bijušo prezidentu Mosē Alberto Muriko par vienkāršību un pieticību, kurš savus ienākumus ziedojis labdarībai uzsverot, ka viņam pietiek ar to kas jau ir. Valstsvīra gudrība, vīrišķība un demokrātisms populārs joprojām pēc piecu gadu pilnvaru termiņa beigām.

Valsts attīstību veicina investīciju piesaiste, finanšu darījumi. Saimniecībās noteicošo vietu ieņem liellopu un aitu audzēšana, attīstīta tekstilrūpniecība.

Ikdienā iecienīti gaļas ēdieni: čivito - liellopu gaļas šķēle ar mocarellas sieru, tomātu, olu un salātu lapu majonēzes mērcē kopā ar frī kartupeļiem. Visur tiek dzerta „mate” tēja, ko lej izgrebta ķirbīša apaļā trauciņā - kalabasā. Ik uz soļa redzams, ka labsajūtu gūst gaļas ēdienu cienītāji. Toties Ilzes ēdienu karti veidoja daudzveidīgi zivju produkti.

Atlantijas okeāna plašā, smilšainā piekraste un spožā saule vilināja doties ūdenī, bet milzum augstie viļņi un brīdinājuma zīmes atturēja no peldes. Tas netraucēja izjust vasaras klātbūtni. Lai saistītu tūristu uzmanību, veicinātu izklaidi, pludmalē izveidota smiltīs milža piecu pirkstu skulptūra, iekārtoti augsti līkumoti viļņveida celiņi asu izjūtu baudītājiem.

Urugvajieši lepojas ar vēsturisko pirmo pasaules čempionātu 1930. gadā, kad finālspēli ar Argentīnu (uzvarot ar 4:2) galvaspilsētas stadionā noskatījās ap 93 tūkstoši skatītāju. Par to atgādina lielisks ansamblis (piemineklis) pilsētas centrā.

Klausītāju vārdā liels paldies bibliotekārei Gita Vilciņai par pavasara elpas radīšanu un Rīgas viešņai Ilzei par spilgto un interesanto stāstījumu un bagātīgo, sātīgo cienastu.

Ausma Tērauda


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv