28.11.2020, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldības īpašumu komisija rīko atkārtotu (trešo) izsoli ar augšupejošu soli nekustamā īpašuma „Rozulas skola” pārdošanai
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
253, pašlaik vēro: 18.

» Sākumlapa



Teātris novadā ir dzīvs

Atkal, atkal ir debesis pušu,
Atkal ielāpi jāuzliek tām,
Sanāk, sanāk, kas samaksājuši,
Zem šīm baltajām akācijām!

Tā, dziedot Lilioma dziesmu, 2. aprīļa vakarā tautas namu Plācī pieskandināja teātra mākslas cienītāji. Nu jau tradicionālā Teātra dienai veltītā pasākumā bija sapulcējušies gan tie, kas Pārgaujas novadā teātri spēlē, gan tie, kam teātris patīk kā skatītājiem, kā arī viesi no Cēsīm.

Pirms pasākuma bija iespēja apskatīt fotogrāfijas no mūsu amatierteātru kolektīvu izrādēm. Liela interese bija ne tikai skatītājiem, bet arī pašiem aktieriem. Fonā skanēja pat klusi smiekli, jo fotogrāfijās varēja redzēt, kā katrs aktieris ir iedzīvojies savā lomā, kādas ir emocijas un mīmikas.

Ikviena aktiera vēlme, kāpjot uz skatuves, ir iepriecināt un pārsteigt savu skatītāju. Šoreiz katrs kolektīvs Teātra dienas pasākumam bija sagatavojis priekšnesumu ar nosaukumu “REIZ...”.

Pirmie uz skatuves kāpa jaunākie dalībnieki – mazie “Rozbeķēni”.  Mazās rozulietes iepriecināja skatītājus ar pašu sacerētu mūsdienīgu pasaku “Aizej tur, nezin kur…”.  Bija gan burvju spogulis, gan ačgārnā zeme, gan ballīte ar baloniem. Jāpiekrīt viņu režisorei un arī šī pasākuma iniciatorei Inesei Mangulei, ka teātris Pārgaujas novadā neiznīks, kamēr mums būs jaunā paaudze, kuras acīs deg aizrautība un vēlme uzstāties.


Turpinājumā uzstājās amatierteātris “Punkts uz i” režisores Ineses Kalniņas vadībā ar priekšnesumu, kas vistiešāk droši vien uzrunāja vecāka gada gājuma cilvēkus. Viņi bija izvēlējušies tēmu “Reiz bija kolhozs” un spēja uzburt visai dzīvu un spilgtu tā laika ainiņu pirmsvēlēšanu situācijā. Pasmējāmies, atcerējāmies tos laikus un secinājām, ka cilvēki dažās jomās nemaz tik ļoti nav mainījušies. Klātesošie varēja ieskatīties arī mūsu novada pagātnē, jo amatierteātris uz liela ekrāna rādīja senas fotogrāfijas par Raiskuma pagasta kolhozu dzīvi. Daudzi centās tajās ieraudzīt arī kādu pazīstamu sejas vaibstu.


Savukārt amatierteātris “Sapņojums” (režisore Ināra Baltgalve) krāšņā priekšnesumā atainoja Imanta Kalniņa populāro dziesmu “Balāde par Johanu”.  Bruņinieks, karalis, princis un princese, cīņa ar trīsgalvainu pūķi... Tas viss lika skatītājiem atgriezties vēl krietni tālākā senatnē un pasmaidīt par karaļnama pārstāvju uzskatiem – pasaule pieder bagātajiem un skaistajiem. Bet vai laime arī seko tiem?


Starp priekšnesumiem tika piedāvātas “reklāmas jeb kultūras pauzes”.  Jaunieši no amatierteātra “Cālīši, brālīši” pierādīja, ka mūsu novada aktieri var ne tikai kāpt uz skatuves, bet arī filmēties. Pēc viņu piedāvātā reklāmas video par policiju un drošu dzīvi novadā zālē skanēja ovācijas. Vēl “kultūras pauzēs” skatītājiem bija iespēja atsaukt atmiņā lieliskākās latviešu filmas un piedalīties videokonkursos. Klātesošie ar šo uzdevumu tika galā tik labi, ka šķita – filmu teksti daudziem jau zināmi no galvas.
 

Tāpat publika bija ļoti atsaucīga, kad uz skatuves kāpa Cēsu improvizācijas teātra jaunieši. Režisors Pēteris Kalniņš lūdza skatītājiem palīdzēt veidot viņu izrādi – te sekoja asprātīgu vārdu, izteicienu un situāciju birums bez kādas minstināšanās. Pēc pasākuma daži vēl ilgi sprieda, kas ir vieglāk aktierim – iemācīties no galvas garu lugas tekstu un darīt to, ko liek režisors, vai uzkāpt uz skatuves, atbrīvot savu prātu un sākt tēlot.  Improvizācijas teātrim nebūs divas vienādas izrādes, tāpēc katra viņu uzstāšanās ir pārsteigums.


Šis pasākums apliecināja, ka mums ir atraktīvas režisores, mums ir cilvēki, kas nebaidās kāpt uz skatuves un vēlas iepriecināt citus, mums ir skatītāji, kas cieņā tur teātra mākslu.  Pārgaujas novadā teātris ir dzīvs un dzīvos!

Inese Lunte un Inese Mangule,
teātra mākslas cienītājas



© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv