13.07.2020, Pirmdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
888, pašlaik vēro: 15.

» NOVADS » Jaunieši » AktualitātesBrīvdabas kino novadā - sirsnīgi vakari, lai gremdētos atmiņās

Brīvdabas kino vakars Straupes estrādē

Tiesa, laikapstākļi jūlijā aizvadītajā kino vakarā īpaši nelutināja – lietus un mākoņi neatkāpās visa vakara gaitā, tomēr tas nenobiedēja ne rīkotājus ne pasākuma apmeklētājus. Visi draudzīgi atrada sev jauku vietu zem estrādes jumta, kur lietus netraucēja baudīt jauku un humora pilnu vakaru ar nebēdni Emīlu un vakara īpašo viesi, aktieri Uldi Dumpi, kurš filmā atveido Emīla tēti Antonu.

Aktieris pirms filmas pastāstīja par tās tapšanas gaitu un atbildēja uz klātesošo jautājumiem. Kā viens no pirmajiem jautājumiem izskanēja par to, vai aktiera kājas filmā pa īstam tika skādētas peļu slazdā un vēža spīlēs, uz ko Uldis Dumpis, smiedamies atteica, ka šis ir visbiežāk uzdotais jautājums par filmu. Protams, ka filmā aktieris tikai izlikās, ka vēzis kniebj kājā, viss bija salikts un nofilmēts tā lai izskatās pa īstam. Aktieris arī stāsta par filmēšanos kopā ar  bērniem – aktieris Māris Zonnenbergs – Zombergs, kurš filmā tēlojis Emīlu, esot bijis kā tāda ūdenszāle, skraidījis un visiem palīdzējis, viņu nevarēja ilgi noturēt mierā, taču, kad bijis pusdienas laiks un atvesta silta zupa, pēc tās notiesāšanas mazajam māksliniekam esot nācis miegs. Izrādās, ka Emīla atveidotājs bijis arī grupas „Tumsa” solists.  Uldis Dumpis stāsta, ka jau filmējot „Emīla nedarbus” mazajam aktierim ļoti paticis dziedāt, pēc epizodes, kur Emīls izlien pa skursteni no skabūža, mamma filmēšanas beigās viesnīcā likusi mazo aktieri mazgāties, jo, lai epizodi uzfilmētu viņš patiešām bijis nosmērēts ar sodrējiem, un tad skanējusi visa viesnīca, kā Māris esot dziedājis. Filmā darbojušies arī kaskadieri, momentos, kur Emīls staigājis uz koka kājām, kā arī jājis caur pilsētu zirga mugurā, arī tur, kur zirgs sper Emīla tētim, bet epizodē, kur Līna lec no šķūņa jumta, patiesībā lēcienu veicis viens kaskadieru puisis.

           Uldis Dumpis par filmēšanu un aktiera darbu stāstīja arī pieminot citas mums zināmās filmas – „Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”, „Melnā vēža spīlēs” un „Pūt, vējiņi”. Aktieris atzina, ka nu jau savas filmas skatoties atsvešināti, kā no malas, vairs neuzņemoties uz sevi šīs lomas. Bet tieši „Emīla nedarbu” filmēšanu atceras kā ļoti skaistu laiku – saulainu un siltu vasaru Kuldīgā un tās apkārtnē, kur šī filma arī tapa. Vienīgi Petrela kundzes vasarnīca esot filmēta Ogrē.  Arī filmēšanas un aktieru grupa bijusi draudzīga. Aktieris nodod klātesošajiem arī sveicienus no filmas režisora Vara Braslas, ar kuru neilgi pirms braukšanas uz Straupi runājis pa telefonu. Ļoti sirsnīgā un draudzīgā atmosfērā aizritēja viss vakars – pēc sarunas ar vienu no izcilākajiem latviešu aktieriem, kas vasaras periodā ir arī mūsu novadnieks, sekoja neliela pauzīte, kuras laikā pasākuma apmeklētāji varēja bufetē paņemt kādu uzkodu un siltu dzērienu, ērtāk iekārtoties uz mīkstajām siena ķīpām estrādē, lai baudītu izcilo latviešu komēdiju pēc zviedru rakstnieces Astrīdas Lindgrēnes grāmatas motīviem, „Emīla nedarbi”.

Biedrība „Straupes jaunieši” saka paldies par atbalstu pasākuma tapšanā Pārgaujas novada domei, kā arī z/s „Dimdas”, Straupes mājražotājiem un, protams, aktierim Uldim Dumpim, kurš izbrīvēja laiku, lai atbrauktu un pastāstītu par filmu un tās tapšanas gaitu.

Elīna Gulbe – Urbāne,
Biedrības “Straupes jaunieši” pārstāve© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv