08.08.2020, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
8, pašlaik vēro: 30.

» NOVADS » NVO » AktualitātesStraupes dzirkstelītēm 10 gadu jubileja un īstenots projekts

Šī gada oktobrī biedrība “Straupes dzirkstelītes” svin 10 gadu pastāvēšanas jubileju. Tāpat šis ir periods, kad noslēdzas divus gadus ilgais darbs ar projekta “Radošo prasmju skola” īstenošanu.

Sieviešu klubiņš jau 10 gadus

Atceroties sieviešu klubiņa dibināšanu, dāmas min, ka iniciatore laikam bijusi Lūcija Melngalve, kura jau vairākus gadus ik pa laikam ieminējusies, ka vajadzētu veidot sieviešu klubiņu. Tad Ināra Baltgalve ielikusi avīzītē sludinājumu par šāda klubiņa radīšanu un aicinājumu pievienoties. Pirmajā kopā sanākšanas reizē ieradušās piecas dāmas, sieviešu klubiņa “Dzirkstelīte” dibinātājas – Lūcija Melngalve, Iveta Āboliņa, Ilona Čerņavska, Ināra Baltgalve un Antra Mārtiņjēkaba.

Dāmas stāsta, ka tajā laikā sieviešu klubiņu dibināšana esot bijusi modē, tāpēc arī viņas nolēmušas tādu dibināt. Sākumā pievērsušās floristikai – palīdzējušas dekorēt galdus un zāles pasākumiem, tad pievērsušās zīda apgleznošanai, sveču liešanai, dekupāžai jeb dažādu lietu apgleznošanai. Ilgu laiku Straupes dzirkstelītes nodarbojās ar gleznošanu – šīs prasmes visām bija liels atklājums. Neviena no dāmām nebija domājusi, ka viņai piemīt šāds talants, taču izrādījās, ka visām gleznošana padodas ļoti labi, īpaši Veltai. Arī oktobra pirmajā tikšanās reizē viņa atnesusi savus vasarā paveiktos darbus – četras ziedu gleznas, ko uzgleznojusi, iedvesmojoties no pašas pagalmā plūktajiem ziediem. Arī dalībniece Dzidra vasarā čakli strādājusi un ar pērlītēm izšuvusi gandrīz visas 12 zodiaka zīmes.

Vēl dāmas ir nodarbojušās ar frivolitē jeb kuģīšu (mežģīņu veidošanas) tehniku, filcēšanu, pērļošanu, darbojušās ar ādas darbiem, mālu, adījušas, pievērsušās veselīgu ēdienu gatavošanai, reizi nedēļā braukušas uz baseinu Lēdurgā, kā arī aicinājušas pie sevis dažādus lektorus un pat stilisti. Jāsaka gan, ka lektoru aicināšana mūsdienās nav lēts prieks, biedrība pirmajos gados tos aicinājusi bieži, taču tagad, augstās samaksas dēļ, arvien retāk.

Straupes dzirkstelīšu gleznas un dažādie rokdarbi regulāri apskatāmi izstādēs gan mūsu novadā, gan ārpus tā – vienu reizi pat Krimuldas baznīcā. Tāpat par tradīciju kļuvusi biedrības organizētā rudens ekskursija, kurā šogad dāmas aicināja novada iedzīvotājus doties uz Lielvārdes pusi.

Biedrības dāmas atzīst, ka organizēt nodarbības nav viegli, tas ir nopietns darbs, jo dalībnieču interešu loks ir ļoti plašs un ir grūti vienoties par nodarbību aktivitātēm. Taču šajā faktorā arī slēpjas dažādo aktivitāšu izmēģināšana – atšķirīgās intereses padara tikšanās reizes daudzveidīgākas un ļauj sevi labāk pilnveidot un iemācīties ko jaunu.

Dalībniece Daina atzīst, ka satikšanās esot iemesls, kāpēc viņa dodas uz Straupes dzirkstelīšu nodarbībām un to dara jau sešus gadus. Pirmajos gados viņa strādājusi pretī Straupes tautas namam un Lūcija pēc nodarbībām ik reizi atnesusi parādīt gala rezultātu, tādējādi ieinteresējot nākt un līdzdarboties arī Dainu.

Tieši kopā būšana un vēlme iemācīties jaunas lietas mudinājusi dāmas nākt kopā, jo tolaik internets vēl nebija populārs un vienīgā iespēja bija mācīties prasmes vienai no otras. Dalībniece Dzidra nodarbības uzskata par iespēju tikt laukā no mājas, kamēr Selga to redz kā sevis izzināšanu, jo iespējams noskaidrot, kas tevi aizrauj un ko tu proti.

Liels pārbaudījums sieviešu klubiņam bija sieviešu nometnes “Prieks” organizēšana 200 dalībniecēm 2011. gadā. Dāmas pierādīja gan sev, gan citiem, ka spēj sastrādāties un veido labu komandu, kā arī labi iepazina cita citu, jo cilvēku var iepazīt tieši intensīvā darbā.

Darbošanās biedrībā “Straupes dzirkstelītes” ir dalībnieču vaļasprieks. Ikdienā viņas ir gan valsts, gan privātajā sektorā nodarbinātas personas, gan pašnodarbinātās, gan pensionāres. Svarīgākais ir tas, ka vecumam nav nozīmes, nākt uz nodarbībām var ikviens Pārgaujas novada cilvēks, kam ir vēlme izkopt esošās un apgūt jaunas prasmes, pavadīt laiku sirsnīgā kolektīvā un radoši izpausties.

Straupes dzirkstelīšu vadītāja Antra Mārtiņjēkaba biedrības vārdā saka lielu paldies Pārgaujas novada pašvaldībai par atbalstu – izremontētajām telpām biedrības darbībai, dāvināto adāmmašīnu un iespēju izrādīt savus rokdarbus un gleznas novada pasākumos.

Īstenots Eiropas Savienības projekts

Projekta “Radošo prasmju skola” ietvaros iegādātas mēbeles, datortehnika, šujmašīna, divi overloki un elektriskā plīts, kā arī izremontētas divas pašvaldībai piederošas telpas un par simbolisku īres maksu nodotas biedrības apsaimniekošanā. Vēl par ļoti simbolisku samaksu biedrībai uzdāvinātas stelles, tomēr biedrības vadītāja Antra Mārtiņjēkaba pauž bažas par to, vai senais audējas amats neizzudīs, jo jaunākā paaudze neesot ieinteresēta apgūt prasmi aust ar stellēm.

Projekts “Radošo prasmju skola” īstenots ar Eiropas Savienības finansējumu un Pārgaujas novada pašvaldības līdzfinansējumu 10% apmērā. Projekts iesniegts „Vidzemes lauku partnerības „Brasla” atklātā projektu konkursa V kārtā pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” 2. rīcībā “Sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai nepieciešamās infrastruktūras izveidošana vietējiem iedzīvotājiem pieejamā attālumā un materiāli tehniskā aprīkojuma nodrošināšana un aprobācija sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai“.

Viesos domubiedres no Nītaures

8. oktobrī pie Straupes dzirkstelītēm viesojās divas domubiedres no Nītaures – adītāja Baiba Balode, Tautas lietišķās mākslas studijas “Atkalnis” dibinātāja, ar kolēģi. Prasmīgā un pieredzes bagātā adītāja izrādīja savus darbus – desmitiem ar rokām adītus, unikālus meistardarbus dažādās adīšanas tehnikās. Vietējās dāmas labprāt uzlaikoja skaistos tērpus, katra atrodot kādu sev piemērotu, auguma aprises izceļošu apģērbu – kleitu, jaku, svārkus vai mēteli. Sapratušas, kas kurai piestāv, Straupes dzirkstelītes iedvesmojās tālākajiem darbiem. Tāpat noderēja atziņas par to, ka adīšanā nav modernu vai nemodernu tērpu, ir tikai oriģināli un vienmēr ir jāvelk apģērbs, kas labo auguma nepilnības.

Baiba Balode ir ne tikai adītāja, bet arī dzīves gudra sieviete, kas spēj dot vērtīgus padomus gan medicīnas, gan sadzīviskos jautājumos. Viņa adīšanu uzskata par meditācijas veidu un mīlestības izpausmi, jo “darboties ar krāsām, adatām – tā ir meditācija, kā arī, ja cilvēki sapņo un brīvi rada, tā ir mīlestība”. Tāpat Balodes kundze norādīja, ka ir svarīgi izvairīties no melnas krāsas apģērba, jo tas absorbē apkārtnes negācijas, un sievietēm jāvalkā svārki, lai gūtu enerģiju no zemes un to tālāk nodotu vīrietim.

Straupes dzirkstelītes norādīja kolēģēm, ka viņas esot biedrības 10 gadu dāvana. Dāmas bija nopietni gatavojušās uzņemt viesus, jo katra mājās bija sagatavojusi ko gardu – plātsmaizes, salātus, pašu sietu sieru, maizītes, pīrādziņus un citus labumus. Straupes dzirkstelītes dalījās savā projekta īstenošanas pieredzē ar Nītaures kolēģēm, kuras nesen nodibinājušas biedrību un arī gatavojas lūgt atbalstu vietējai pašvaldībai. Nītaurietes Straupes dzirkstelītes nosauc par vaduguni, kurai sekot, ņemot par piemēru biedrības iniciatīvas.

 

Vēlam Straupes dzirkstelītēm daudz jaunu dalībnieču un neizsmeļamu ideju kausu, lai novada ļaudis varētu izkopt gan sentēvu, gan mūsdienu rokdarbu prasmes vēl desmitiem gadu!

Foto no pirmās rudens sezonas nodarbības aplūkojiet ŠEIT!© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv