08.08.2020, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
6, pašlaik vēro: 29.

» NOVADS » NVO » AktualitātesEkskursija pa Kurzemi!
Kas skaistāks-ceriņi vai rozes? To allaž grūti pasacīt....

Bet patiesībā- katrs zieds ir Dabas brīnums. Jau ziemā, dāmas labākajos gados, sapņoja par ekskursiju uz Pētera Upīša ceriņu dārzu Dobelē.      

Sestdienas rītā, pirms Vasarsvētkiem, arī attālākajās lauku sētās valdīja lielāka rosība, jo posāmies ceļam, lai piepildītu sapni par ceriņu ziedēšanas burvību. Pašu īrētajā autobusā, kuru vadīja pieredzējis un laipns šoferītis Juris, uzsākām ceļu no Raiskuma, Auciema,Stalbes un Straupes pieturvietām. Lai nokļūtu līdz autobusam, visgarāko ceļu mēroja no Daibes, Lielstraupes un Ruckas viensētām. Braukt gribētāju bija vairāk, kā autobusā sēdvietu, bet neatstājām ceļmalā nevienu. Šoferītis izlīdzēja ar piemērotu spilvenu sēdēšanai uz cietāka pamata. Visas apmierinātas, labā noskaņojumā ar 32 vietīgu autobusu uzsākām ceļojumu uz Kurzemes pusi. Vēlējāmies izbaudīt pavasara ziedēšanas skaistumu, tāpēc mūsu maršrutā neiekļāvām ne pilis, ne muzejus, jo tos var apskatīt jebkurā gadalaikā. Pēc divarpus stundu brauciena nokļuvām Ceriņdārzā, pārņēma sajūtas, kā Dziesmu svētkos, - autobusu un mašīnu rindas, cilvēku nemitīga plūsma. Pateicoties operatīvajiem darbiniekiem, veiksmīgi ar savu autobusu nokļuvām līdz pašiem dārza vārtiem. Tas atviegloja mūsu nokļūšanu līdz pasakai, vārda pilnā nozīmē. Pirms izklīdām pa dārzu, kolektīvi nobildējāmies pie „Mātes Edes Upīts” baltā ceriņa ziedu kupenas, balta patiesa kā Mātes Dvēsele. Pie katra ceriņa lasāms nosaukums vai hibrīda numurs. Acis ilgāk pakavējās pie ceriņa „Maskavas skaistule” –ziedi maigi rozā, gaiši zilās „Vidzemes debesis”, krēmīgi dzeltenās „Prim rose” un „3024” hibrīda, kuram bija vien lielās ziedu vālītes, bet lapas pavisam nedaudz. Ziedu krāsu un smaržas reibinātas, šo burvību baudījām divas stundas.

Bija iespēja iegādāties dažādu ceriņu, īrisu, biezo jasmīnu un vēl daudz citus stādus, ko arī izmantojām. Kuplais jasmīns un dzeltenais ceriņš „Prim rose” uzziedēs Rozulas „Atcerēs”, jaunās īrisu šķirnes un violetais ceriņš „Simfonija” papildinās lauku sētas skaistumu Lielstraupes „Brenčos”, zemie īrisi un dažādu krāsu ceriņi uzziedēs Raiskuma pagasta z/s „Cēsnieki” dārzā. Ceriņš „Sensācija” ar tumši lillā ziediem un baltu apmalīti priecēs Stalbes „Pīlādžu” un Straupes pagasta Skolotāju mājas puķu audzētājas. Baltais, kuplais ceriņš uzziedēs Raiskuma pagasta „Pļavzemniekos”.

Tālāk mūsu ceļojums veda uz skaisto un praktisko dārzu Dobelē, Liepu ielā 5. Dārza saimnieki apvienojuši puķu, košumkrūmu un zāliena skaistumu ar praktisko. Kamīns ar grilu, tā vāks izgatavots no mucas sāniem. Zem liepas soli pasēdēšanai ēnā. Uz pazemes pagraba jumta izveidots akmens dārzs. Abpus pagraba durvīm vīnogulāji veido arku. Blakus garāžai saimniecības virtuve, kur uzglabāt sagatavotos konservus ziemai. Otrpus mājai sakņudārzā no laukakmeņiem mūrēta žāvētava zivīm un gaļai. Šajā sētā pilsētas klātbūtni vispār nejūt. Patīkami cilvēki, patīkama aura, liepas paēnā atpūtinājām kājas  un cienājāmies ar saimnieces dāvāto ābolu un aroniju sulu, tā gūstot atkal jaunus spēkus, lai dotos tālāk. Guvām idejas no šī dārza skaistuma, to centīsimies īstenot savās sētās.

Mūsu autobuss turpināja ceļu pa Dobeli un devāmies otrpus Bērzes upei, kur ciemojāmies Štelmahera kunga akmensdārzā Arāju ielā 18. Pārsteidza liela laukakmeņu daudzveidība, kas sadzīvo ar dažādu formu košumkrūmiem, skujeņiem un puķēm. Pilnīgi pretējs, iepriekš redzētajam, nedaudz arī no vēstures. Pie saimniecības ēkas dažādu skaņu un izmēru zvani, kas, kā saimnieks stāstīja, izmantoti kara laikā, lai muižā ziņotu kādā attālumā atrodas karapulks, to varēja noteikt pēc zvana skaņas, kas atskanēja no zvanu torņa. Šajā sētā bija jūtama smagnēja aura.

Atceļā uz mājām, iegriezāmies Salaspils Nacionālajā Botāniskajā dārzā. Oranžērijā aplūkojām kaktusu daudzveidību un daudzus siltzemju augus. Dārzā ziedēja vilkābeles ar baltiem un rozā ziediem. Interesanta bija egle „Barometrs”, kuras zari un skujas kalpo laika apstākļu noteikšanai. Riekstkoki ar nokareniem, interesantiem ziediem. Piesaulītē dobēs ziedus sāk raisīt baltziedu peonijas. Rododendri ir cietuši no ziemas sala, bet tie, kuri aug koku aizsegā, ar saviem ziediem priecē apmeklētājus it kā sacīdami, ka arī viņu Dārzā pēdējos gados, ļoti jūtams naudas trūkums. Nav Valsts atbalsta, to varēja redzēt, jo trūkst darba roku. Dārzā skaisti būs, kad ziedēs rozes. Mēs bijām gandarītas, jo ar savām biļetēm, ko iegādājāmies, lai apmeklētu šo dārzu, devām nelielu artavu Botāniskā dārza saimnieciskai darbībai.

Patīkami nogurušas un pārrunādamas šīs dienas iespaidus, apmierinātas atgriezāmies mājās. Paldies, dāmām par dalību un možu garu visas dienas garumā. Liels paldies šoferītim Jurim.

Bet atbilde, kas skaistāks ceriņi vai rozes, - tā lai paliek katras dārza saimnieces ziņā...? Uz tikšanos citā braucienā!

Pateicībā Grieta Grosberga.© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv