08.08.2020, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
24, pašlaik vēro: 21.

» NOVADS » NVO » AktualitātesEkskursija pa Lejaslīgatni

          Dienā pirms Bērtuļiem, kad daba bērzos iekrāsojusi pa kādai dzeltenai šķipsnai un stārķi jau devušies uz siltajām zemēm, novada pensionāri, pašu īrētajā autobusā devās ekskursijā tepat, otrpus Gaujai, uz Lejaslīgatni. Plānojot maršrutu, bija patīkami sadarboties ar tūrisma informācijas centra darbiniecēm, un pārliecinājos, ka Līgatnē tūrisms tiek organizēts augstā līmenī. Izvēlējāmies apmeklēt papīrfabriku, Vecpilsētu, Vienkoču parku, karošu un tāšu darbnīcas, kā arī Padomju laikā ierīkotos bunkurus, Līgatnes Rehabilitācijas centra pagrabos. Katrai ekskursantu grupai tiek atvēlēts noteikts laiks, kad jāierodas apskates vietā, mūsu grupu pavadīja un interesanti pastāstīja gids Oskars. Lai ieietu pa papīrfabrikas vārtiem, katrs ar savu parakstu apliecinājām, ka ievērosim iekšējās kārtības noteikumus, un uzvilkuši krāsainās vestes gida pavadībā devāmies izzināt kā tiek ražots pasaulē vienīgais ekoloģiskais papīrs. Ar interesi vērojām makulatūras ceļu, sākot no vārīšanas lielajām centrifūgām, papīra balināšanas un visbeidzot līdz papīrs ir gatavs un mašīnas to satin lielos ruļļos. Papīrs tiek nogādāts noliktavās, no kurienes tas aizceļo uz dažādākajām vietām ārpus valsts teritorijas. Uzzinājām, ka melnais papīrs tiek iekrāsots ar kvēpiem, ko savāc no malkas apkures dūmeņiem un netiek lietotas nekādas ķīmikālijas. Fabrikā darbs trīs maiņās, pārsvarā strādā jauni cilvēki, un darba apstākļi nav tie labākie- caurvējš, liels karstums.

          Vecpilsētā apskatījām baraku stilā celtās koka mājas. Mūsu grupas dalībnieks straupietis Ivars iepazīstināja ar kādreizējo jaundzimušo nodaļu, kurā arī pats ir ieraudzījis dienas gaismu un mācījies Lejaslīgatnes skolā. No skatu platformas varējām lūkoties, cik augstu esam uzkāpuši paugurā un cik tālu var pārredzēt visu pilsētu. Pateicoties daudzajiem smilšakmens atsegumiem un gleznainajiem Gaujas krastiem, ar alām tajos, ir izveidojusies skaista ainava. Dažas alas tiek izmantotas sakņu glabāšanai un ir ierīkots vīna pagrabiņš, kurā arī mēs baudījām piedāvātos vīnus. Vīni bija gan saldāki, gan skābeni un arī ne lēti.

          Vienkoču parkā apskatījām dažādas skulptūras, kuras gatavotas no viena koka.

Karošu darbnīcā vērojām kā no lapu koku dažādiem zariem top koka karotes, virtuves dēlīši. Arī šim saimniekam otrā nodarbe ir vīna ražošana, Līgatnes uzņēmēji šajā nozarē darbojas veiksmīgi.

Tāšu darbnīcā uzzinājām ko gatavo no bērza tāss. Kolekcijā bija tāšu pastalas, ar kurām kāds zemnieks mērojis ceļu no Daugavpils līdz Rīgai.

Rehabilitācijas centra pagrabos 2ha platībā Padomju laikā ierīkoti slepeni bunkuri, kuri aprīkoti ar dažādām aparatūrām. Gide brīdināja, ka nedrīkst neko aizskart.

Mājupceļā apmeklējām „Rakšus”, kur aplokos ganījās kamieļi, lamas un alpakas.

Patīkami noguruši un iespaidiem bagāti, pievakarē atgriezāmies mājās. Šī bija trešā ekskursija, kurā novada pensionāri devās izzināt nezināmo. Janvārī ciemojāmies Skultes keramikas cehā, maija mēneša nogalē baudījām Dobeles ceriņu aromātu.

22.septembrī, astronomiskās vasaras pēdējā dienā, novada pensionāri atklāja jauno nūjošanas sezonu. Mūsu maršruts veda pa gleznainās Braslas krastiem ar daudziem smilšakmens iežu atsegumiem. Mežā dalījāmies pieredzē sēņu atpazīšanā, vērojām sūnu daudzveidību un veselīgi atpūtāmies. Šajā pārgājienā ar Braslas apkārtni iepazīstināja topošā gide Solveiga Ruska, kura mācās Vidzemes augstskolas Tūrisma fakultātes ceturtajā kursā. Tika apvienots praktiskais ar lietderīgo. Atpūtas vietā baudījām Solveigas vārīto piparmētru, ābolu tēju un līdzpaņemtos pīrādziņus. Patīkama sadarbība un jauki pavadīts sestdienas rīts. Pārgājienā piedalījās nūjotāji no Stalbes, Rozulas un Daibes. Vēlam veiksmi Solveigai viņas izvēlētajā profesijā.

2. un 3.augustā no Pārgaujas novada deviņas iedzīvotājas, pavisam nometni apmeklēja 250 sievietes, piedalījās Lauku sieviešu nometnē/skolā „ Prieks”, kura šogad notika Priekuļu novadā. Nākamā gada vasarā šāda nometne notiks Līgatnes novadā.

Ar 3.oktobri (trešdienās) atsākas veselības vingrošanas nodarbības senioriem fizioterapeites Lienes Bērziņas vadībā. Nodarbības notiks Stalbes tautas namā, šis būs maksas pakalpojums. Laipni aicināti- vingrosim kopā!

 

Pensionāru biedrības „Dzīvotprieks” valdes priekšsēdētāja

Grieta Grosberga.© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv