27.10.2020, Otrdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1090, pašlaik vēro: 21.

» PAŠVALDĪBA » PROJEKTI, FONDU AKTUALITĀTES » AktualitātesInteresantās vēstures vakars ar Brīvkungu Klausu fon Rozenu


8. augusta pēcpusdienā Mazstraupes pilī (Straupes pamatskolā) Straupes vēstures interesenti tika aicināti uz nu jau otro Interesantās vēstures vakaru. Šoreiz stāstījums un sarunas tika veltītas Rozenu dzimtai. Galvenā stāstnieka lomā bija Rozenu dzimtas pēctecis Brīvkungs Klauss fon Rozens, kurš klausītājiem atklāja līdz šim vēl nezināmus un arī „Straupes grāmatā” nepublicētus faktus par dzimtas gaitām Straupē un tās apkārtnē.


Brīvkungs Klauss fon Rozens (Hamburga, Vācija)

Izrādās - Rozenu dzimtas gaitas Straupes pusē aizsākušās Rozulas un Augstrozes apkārtnē, kur dzimtas pārstāvjiem piederējuši plaši zemes apgabali un Augstrozes pils. Ap 14. gs. beigām Rozeni kļuva arī par Straupes saimniekiem, kad pili un tās apkārtni sāka pārvaldīt Rīgas fogts Voldemārs no Rozenu dzimtas. No šī laika Rozenu dzimta kā Rīgas arhibīskapa vasaļi Straupē uzturējās līdz 17.gs., kad to zaudēja. 19.gs. vidū Rozenu dzimta atkal atguva Straupi un tur saimniekoja līdz pat 20.gs. 30. gadu beigām.

Raibs un samezglots bijis Rozenu dzimtas valdīšanas laiks Straupē un tās apkārtnē. Vairākkārt mainījušies pils pārvaldnieki, to pilnvaras un saimnieciskās darbības iespējas, ko apliecina dažādi dokumenti, kas saglabājušies Lībekas un Rīgas vēstures arhīvos. Gan pozitīvs, gan negatīvs pienesums bijis arī lielceļam, kas vedis cauri Straupei. Tā ietekmē attīstījusies tirdzniecība, un Straupe kļuvusi par Hanzas savienības locekli. Ceļš devis iespēju eksportēt arī apkārtnē ražotos produktus. Un, izrādās, Eiropā pazīstami bijuši aitas vilnas un tās izstrādājumi, kas saražoti Kūduma pusē!


Viena daļa no vēsturiskā dokumenta, kas apliecina Rozenu dzimtas pārstāvja
tiesības pārvaldīt Straupes pilsētas teritoriju

Lai gan vēsturisko notikumu rezultātā Rozenu dzimtas pārstāvjiem daudzkārt ir nācies pamest Straupi, tie agrāk vai vēlāk ir atgriezušies. Arī mūsdienās. Ne kā ēku un zemju īpašnieki, bet kā vēsturisko liecību zinātāji un stāstītāji. 2009. gadā no Rozenu dzimtas apvienības, kas ir sapulcējusi lielu daļu no 500 dzimtas pēctečiem, pie Lielstraupes pils bija sabraukuši ap 70 dzimtas pārstāvju. Viņi priecājas un lepojas, ka aizvien ir iespējams aplūkot un izstaigāt ēkas, kuras sevī glabā stāstus par notikumiem, kas saistīti ar Rozenu dzimtas vēsturi.

Paldies visiem, kas ierādās uz pasākumu, klausījās un piedalījās sarunā par Straupes un Rozenu dzimtas vēsturi. Īpašs paldies Ivaram Zemītim par stāstījuma tulkošanu no vācu valodas, tirgotavas „Senā Hanza” saimniecei Intai Ekertei par gardajām uzkodām un Senās Hanzas klaipa prezentāciju, kā arī Straupes pamatskolas kolektīvam par viesmīlīgo uzņemšanu.

Pasākums īstenots projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai (HANSA)” ietvaros.


Liene Zilvere
Projekta HANSA koordinatore


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv