27.05.2020, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Informācija Pārgaujas novada iedzīvotājiem par pašvaldības un iestāžu darbību ārkārtējās situācijas laikā
    ...
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1259, pašlaik vēro: 44.

Vai plānojat piedalīties vides kustībā "Lielā Talka 2020"?
» SākumlapaVai iespējams atklāt ko jaunu vēsturē?

Izrādās, ka iespējams.

Pētot Latvijas Valsts Vēstures arhīva materiālus, nav lielas cerības atrast kaut ko viduslaiku periodu raksturojošu, tomēr 17. un 18. gadsimtu dokumentos rodamas norādes par mūs interesējošo laika posmu. Rūpīgs meklētājs var uzdurties lietām, kam agrāk nav pievērsta uzmanība. Arī man ir laimējies! Pats interesantākais atradums ir Dr. K. Lēvisa fon Menāra apvidu zīmējumi, kuros viņš attēlo senās apdzīvotās vietas, pilskalnus, ceļus. Viņa uzmanības lokā nonākušo vietu vidū, ir arī Gross Roop.  Agrāk nepublicētas, Menāra sastādītas viduslaiku Livonijas karte un pasta ceļu karte Vidzemē. Tajās abās Straupe atzīmēta kā nozīmīga pilsēta. Projekta ietvaros ir iegūtas šo materiālu digitālās kopijas.

Rit darbs pie Hanzas perioda tērpu un telts dizaina izstrādes, kas palīdzēs radīt autentisku gaisotni Straupes 810 gades svētkos.

Ņemot vērā, ka nav iespējams atrast attēlus, kas rādītu, kā izskatījās Latvijas viduslaiku pilsētas, tad iespējamais Straupes tēls jārada no tās informācijas, ko varam iegūt, pētot senos plānus. Viduslaiku pilsētas sākumā bija nelieli tirdzniecības un amatniecības miesti, kas veidojās ap bīskapa vai ordeņa pilīm. Tās veidoja koka priekšpilsētas ar zemnieku tipa ēkām pie galvenajiem ceļiem, kas ar laiku izauga par administratīvu centru. Pilsētu apbūvi veidoja izmēros nelielas viena vai divu stāvu koka ēkas. Obligāta pilsētas sastāvdaļa bija dzirnavas un tirgus laukums. Domājams, ka tādas atradās arī Roopā. Pilsētas plānu un orientāciju noteica pils un aizsardzības būvju novietojums, kā arī dabiskie šķēršļi un reljefs. Latvijas pilsētu sākotnējais plānojums bijis trejāds; radiālu, koncentrisku ielu tīkls kā Rīgā un Limbažos, trīsstūra formas plāns kā Dobelē, taisnstūra – Valmierā, Ventspilī un Straupē. Senākās pilsētas Latvijas teritorijā ir Rīga (1201.), Cēsis (1206.), Straupe (1206.), Limbaži (1223.), Valmiera (1224.), Ventspils (1230.), Kuldīga (1242.), Aizpute (1248.). 

Projekta „Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (HANSA) ietvaros izsludināts konkurss „Straupe Hanzā”, kas novada iedzīvotājus aicina veidot teritorijai raksturīgus suvenīrus, iepazīt Hanzas perioda vēsturi un parādīt zināšanas izejvielas pārtapšanā par preci. Varbūt Jūs pinat groziņus, vijat virves vai protat kādu citu darbu, kas šodien aizmirsts un maz pielietots ikdienā? Nav svarīgi, ka groziņš neizskatās tirgū laižams, šoreiz svarīga ir pati prasme to pagatavot. Aicinu piedalīties konkursā un parādīt, ka latvieša daudzo amatu prasme Pārgaujā vēl ir dzīva!

Seko līdzi jaunumiem Facebook lapā.

Projekta „Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” HANSA
koordinatore
Pārgaujas novadā Antra Priedīte
Tālr.:26321670
e-pasts: antra.priedite@pargaujasnovads.lv

Projekts "HANSA" tiek realizēts Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansiālu atbalstu. Projektā piedalās 11 partneri no Zviedrijas, Igaunijas un Latvijas - Pārgaujas novada pašvaldība ir viens no tiem. Projekta termiņš: 01.10.2015-31.12.2018.


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv