28.11.2021, Svētdiena
  • Informējam, ka 30.11.2021 tiks slēgti Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldes Citadeles un Swedbank bankas norēķinu konti.
    Pārgaujas apvienības pārvalde informē, ka šā gada 30.novembrī tiks slēgti pārvaldes maksājumu konti AS "Citadele banka" un AS "Swedbank" bankās. Maksājumu veikšanai lūdzam izmantot AS “SEB banka” norēķinu kontu, kas paliek nemainīgs. Rekvizīti maksājumu veikšanai: Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvalde Reģ. Nr.: 90009116276 Konta numurs: LV06UNLA0050014307758

Braslas upes Virtakas iezim atklāta sava vieta Gaismas pilī
28.augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Novadu dienā ar mūsu novada ļaužu līdzdalību plašākai publikai tika atklāts unikāls projekts. Tas saistīts ar Braslas upes Virtakas iezi un tajā atrastajām senajām zīmēm.

Klinšu iegrebumus 1986.gadā bija sācis pētīt Guntis Eniņš, vēlāk darbā iesaistījušies paelogrāfs Konstantīns Karulis, arheologs Juris Urtāns un jaunais zinātnieks Sandis Laime. Pētnieki pamazām apjautuši, ka Virtakas klinšu raksti varētu būt radušies vēlīnajos viduslaikos un ir senākie latviešu darinātie raksti, kas saglabājušies līdz mūsdienām. Lai zīmes iemūžinātu un parādītu plašākam pētnieku lokam,  radusies ideja tās atveidot jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā, vestibilā pie seno rokrakstu nodaļas.

Par uzsākto projektu nejauši uzzinājis straupietis, Virtakas ieža tuvējo māju saimnieks Guntis Āboltiņš-Āboliņš. Pārliecināts par rakstu nozīmīgumu, Guntis uzmērījumu veikšanai un datu apstrādei piesaistījis pasaules līmeņa ekspertus. Ar Gunta pamudinājumu un atbalstu 2014. gada vasarā tika sarīkota jauna, 3D lāzerskenēšanas ekspedīcija, un zīmju uzmērījums kļuva pilnvērtīgāks, mūsdienīgāks. Taču, kā atklāšanas brīdī atzina Guntis, līdz precīzai digitālai klinšu rakstu kopijas izveidei darba vēl daudz. „Es ceru, ka ar nākotnes tehnoloģiju palīdzību mēs varēsim šeit pārnest ieža veidolu tik reālu, cik vien tas iespējams. Pašlaik mēs zinām divus veidus, kā to nevar izdarīt, bet ideju mums ir daudz, un mēs ticam, ka nākamajā gadā mums to izdosies paveikt”.

Atklājot bibliotēkā vietu, kur ar laiku atradīsies Virtakas klints digitālā kopija, LNB atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Undīne Būde teica lielu paldies Guntim Āboltiņam-Āboliņam un viņa ģimenei, kā arī AS „Latvijas valsts meži” par atbalstu uzmērījumu veikšanā. Pateicības vārdi izskanēja arī operatoram Zigurdam Vidiņam, kura veidotā video filma “Klinšu raksti. Virtaka” turpmāk būs skatāma ikvienam bibliotēkas apmeklētājam.

Video filmas un ar laiku arī Virtakas klinšu rakstu demonstrācijas vieta būs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mezonīna stāvs (1,5. stāvs). Kā teica Guntis Eniņš, šeit būs iemūžināts ne tikai dabas un vēstures piemineklis. Tas būs arī uzaicinājums pasaules zinātniekiem rast atbildi uz līdz šim neizdibinātu jautājumu – par ko gan liecina senie raksti klintīs. Vai tiem ir saistība ar Idumejas robežu, un senās zīmes var pielīdzināt ģerboņiem? Vai arī Braslas upēs krastā notikuši kādi rituāli – ziedošanās, iniciācijas? Vai varbūt tas ir stāsts par mīlestību...

FOTO: Atklāšanas brīdī uzrunu saka straupietis Guntis Āboltiņš-Āboliņš, Virtakas ieža tuvējo māju saimnieks.

Tūrisma organizatore
Rudīte Vasile